Druhy kůže, jejich kvalita a využití
Chcete si pořídit kožený výrobek, ale nevíte, jak poznat, jestli je vyroben z kvalitní kůže? Jelikož pro potřeby Obojkářství nakupujeme kůže osobně a každý kus pečlivě prohlížíme a přeměřujeme, máme s výběrem kůží spoustu zkušeností. A ty bychom vám rádi předali, abyste se při dalším nákupu nespálili. V tomto článku se dovíte, co je to...
Co je useň?
Na úvod si musíme ujasnit, že jako kůži označujeme materiál, který ještě neprošel procesem činění, a teprve míří do koželužny, kde projde procesem činění. Po vyčinění jde o tzv. useň. Nicméně v běžné řeči se často kůže používá jako synonymum pro useň a drtivé většině rozumem obdařených lidí bude jasné, že pokud budete mluvit o své kožené bundě, nepůjde o bundu ze surové kůže. Takže pokud někdo bude mít nutkání vás opravovat, že nesprávně používáte tyto termíny, klidně takové osobě řekněte, aby si ty rozumy nechala pro sebe.
Jak jistě správně tušíte, není kůže jako kůže. Existují typy kůží, které svým zavádějícím názvem pouze matou zákazníky, do toho se nám plete české a anglické názvosloví, ale nemějte obavy, po přečtení tohoto článku budete mít jasno. Začneme těmi nejméně kvalitními materiály a postupně se propracujeme k těm, které byste měli vyhledávat, pokud vám jde o kvalitu.
obr. č. 1: jednotlivé vrstvy kůže
1) PU kůže, eko kůže, veganská kůže, koženka
Tyto materiály v podstatě nemají s kůží nic společného, ale tváří se, že by mohly mít. Jedná se o syntetické materiály, případně textilní vrstvu jimi potaženou. U koženky to tak nějak očekáváme, ale ostatní označení podle nás hraničí s klamáním spotřebitele.
2) Lepená kůže
Jedná se v podstatě o takovou dřevotřísku mezi kůžemi. Zbytky kůží se nadrtí a spojí vrstvou polyuretanu. Nakonec je do lepené kůže vytisknut vzor, který je na první pohled těžko rozeznatelný od pravé kůže. Výroba lepené kůže je levná, a tak ji používá spousta prodejců rychlé módy, aby snížili své výrobní náklady. Nicméně o kvalitě zde mluvit nelze, protože na takové kůži se dříve či později objeví praskliny, případně se textura kůže ošoupe.
3) Štípenka
Zde se dostáváme ke kůži, která vzniká oddělením od lícové vrstvy. Je méně kvalitní než lícová (je více porézní a méně pevná), avšak má své místo na trhu. Je vhodná pro výrobu pracovních oděvů a doplňků, kde se nepočítá s dlouhou životností, a lícové usně by bylo na takové použití škoda. Typicky jde o pracovní rukavice, kovářské zástěry, rukávce pro svářeče atd. Je příjemnější na dotek než kůže umělé.
4) Pravá kůže (genuine leather, echtes Leder)
Zde by se měl mít zákazník na pozoru, jelikož jde opět o zavádějící označení, které lze použít prakticky pro jakýkoli typ kůže, přestože v 9/10 případů půjde o štípenku potaženou vrstvou polyuretanu, do které je vytlačena textura kůže připomínající dražší lícovou kůži.
Ale pozor na výjimky! Na následujícím obrázku vidíme kus koňské kůže (přesněji jde o kombinaci svalu a chrupavky ze zadní části koně) z americké koželužny Horween v Chicagu, označený jako „genuine“. Jedná se o luxusní useň a z jednoho koně lze ušít maximálně jeden pár bot, jejichž cena se pohybuje v desetitisících korun.
obr. č. 2: shell cordovan s označením "Genuine"
5) Lícová useň
Jak již název napovídá, jedná se o horní a nejkvalitnější část usně. Zde jsou vlákna uspořádána nejhustěji, a proto má lícová useň nejvyšší pevnost a mechanickou odolnost. Anglické názvosloví navíc rozlišuje tzv. top grain leather a full grain leather:
- Full grain je useň, kde došlo k pouze k odstranění chlupů, a povrch kůže již nebyl upravován broušením. Taková kůže si ponechává svůj charakter včetně všech nedokonalostí (škrábance, stopy od hmyzu) a časem si získává onu pověstnou patinu. Je o něco tužší a odolnější než usně top grain, hodí se například pro výrobu opasků nebo brašen.
- Top grain leather (někdy také corrected leather) je useň, která má zbroušený povrch, kterým se odstraní ony nedokonalosti full grain usní. Je měkčí a její barvy jsou stálejší, a proto v Obojkářství používáme právě tento typ usní pro výrobu obojků pro psy, vodítek a doplňků.
Která z těchto lícových usní je kvalitnější? Obě jsou velmi kvalitní a výběr té správné bude záviset od použití konečného výrobku. Požadujete konzistenci, barevnou stálost nebo snadné zpracování? Vyberte si top grain. Chcete lepší odolnost, charakter a časem patinu? Pak je lepší zvolit full grain useň. Ta je však v Česku poměrně vzácná a nejspíš ji najdete až v zahraničí
Usně pod drobnohledem
To, co nebývá na první pohled patrné, je mnohem zřetelnější při 30x zvětšení. Podívejme se na tyto snímky pořízené pomocí mikroskopu:
Vlevo vidíme povrch umělé kůže z polyuretanu. Je plochý a relativně konzistentní. U pravé kůže označené jako genuine leather (uprostřed) vidíme o něco členitější povrch PU vrstvy, jelikož byla nanesena na štípenku. A teď si dobře prohlédněme lícovou kůži (vpravo). Přestože byl povrch této usně upraven broušením, stále si zachoval strukturu pórů a nepravidelných ohybů.
Co z toho všeho vyplývá? Pokud jdete kupovat kožený výrobek, vezměte si s sebou mikroskop! Doufáme, že se vám článek líbil, a pokud mají vaši přátelé rádi kůži, pošlete jim odkaz na tento článek, ať si místo kvalitní kůže nekoupí koženou drť potaženou plastem.
autor článku: Bc. Vítězslav Vylíčil