Jak pečovat výrobky z kůže

Kožené výrobky jsou krásné, odolné a při správné péči Vám vydrží mnoho let. Ne všechny usně jsou však stejné – a rozdíl mezi chromočiněnou a třísločiněnou kůží se promítá nejen do jejich vzhledu a vlastností, ale i do způsobu péče. V tomto článku Vám vysvětlíme hlavní rozdíly a poradíme, jak udržovat a čistit naše kožené výrobky z kůže, a to jak od běžných nečistot, tak od mastných skvrn.

Třísločiněná kůže je ideální pro tradiční výrobky s přirozeným charakterem, zatímco chromočiněná je výbornou volbou pro výrobky, u kterých je vyžadována barevná stálost a vyšší odolnost proti vlhkosti. A právě kvůli těmto výhodám jsme zvolili pro výrobu našich obojků chromočiněnou kůži. Pokud se chcete dovědět více o způsobech činění kůže a jejich vlivu na konečný výrobek, sledujte náš blog, v blízké době vydáme článek na toto téma.

 

Čištění koženého obojku z chromočiněné kůže

Pokud Váš pejsek projde louží, bahnem nebo si ho pejsek „vylepší“ kapkou mastnoty ze zbytku večeře, není třeba panikařit. Díky chromočinění kůže dobře odolává vlhkosti a nečistotám – stačí dodržet správný postup čištění.

Běžné nečistoty – bláto, prach, písek

Postup:

  1. Nechte obojek uschnout – nikdy nečistěte kůži, když je mokrá, od bahna. Nechte bláto zaschnout při pokojové teplotě.

  2. Očistěte nečistoty – zaschlé nečistoty jemně odstraňte kartáčem nebo měkkým hadříkem.

  3. Otřete vlhkým hadříkem – hadřík navlhčete čistou vodou (nepoužívejte mýdlo) a jemně přetřete povrch.

  4. Nechte vyschnout – v suchu, mimo přímé slunce nebo topení.

  5. Ošetřete balzámem na kůži – ideálně použijte kondicionér na kůži na vodní bázi, případně impregnaci ve spreji. 

Mastné skvrny – olej, máslo, tuk

Postup:

  1. Okamžité odsátí přebytku – co nejdříve přiložte savý papír nebo ubrousek a jemně přitlačte, abyste odsáli co nejvíce mastné nečistoty.

  2. Použijte škrob nebo jedlou sodu – nasypte prášek na mastné místo a nechte působit několik hodin (ideálně přes noc), čímž dojde k pohlcení mastnoty.

  3. Jemně vykartáčujte – měkkým kartáčkem nebo hadříkem odstraňte zbytky prášku.

  4. V případě potřeby opakujte – závisí na míře znečištění

  5. Na závěr ošetřete kůži kondicionérem – po čištění doporučujeme ošetření výrobku kondicionérem na kůži na vodní bázi, nebo impregnací ve spreji.


Tipy na závěr

  • Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, mýdla ani rozpouštědla. Mohou kůži poškodit nebo ji vysušit.

  • Kůži nikdy nenamáčejte celou. A když už je mokrá, nechte ji vyschnout pomalu při pokojové teplotě.

  • Kožené výrobky zbytečně nevystavujte UV záření. Pokud je to možné, skladujte kůži mimo dosah slunečních paprsků.

  • Občasná péče neuškodí. Na rozdíl od třísločiněné kůže, která vyžaduje pravidelné mazání, je údržba výrobků z chromočiněné kůže jednodušší. I ta však ocení 1–2x ročně ošetření kondicionérem na kůži na vodní bázi, který zachová její pružnost a vzhled. Některé produkty však mohou změnit odstín kůže, a proto nově přikládáme ke každému obojku i kousek stejné kůže, abyste si mohli produkty bez obav vyzkoušet.